Tipy pre študentov

 V živote je veľa činností, ktoré musíte opakovať, aby ste dosiahli žiadaný výsledok. Platí to aj pre učenie sa jazyka. Pravidelné opakovanie nového učiva vám umožňuje lepšie a dlhšie si zapamätať slovíčka, gramatické a vetné štruktúry a ich pohotové začlenenie do rozprávania a písania. Ak naozaj chcete zlepšiť svoju úroveň ovládania jazyka, budete potrebovať techniky opakovania, ktoré sú pre vás príjemné a zaujímavé. Ponúkame vám niekoľko návrhov, ktoré (dúfame 😊) budú pre vás užitočné.

Opakovanie slovnej zásoby v kategóriách môže byť veľmi prospešné pri pamätaní si slov, slovných spojení. Kategorizácia slov vám pomáha spájať kľúčové slová, ktoré spolu súvisia v rámci jednej témy. Napr. Kategória Computers zahŕňa slová ako delete, file,download, spreadsheet...Túto aktivitu môžete vykonávať samostatne doma, alebo si môžete zasúťažiť so spolužiakmi v škole.

Ak ste čo i len najmenší umelec, ilustrovanie slov a idiomatických výrazov pomocou jednoduchých karikatúr môže byť skutočne skvelým spôsobom, ako si ich zopakovať a zapamätať. Rýchle vyhľadávanie „ilustrovaných idiómov“ v službe Obrázky Google vám poskytne množstvo príkladov ako inšpiráciu.

 

    Sleeping pills                                                 when pigs fly

     Sleeping pills popisek sk                                     When pigs fly popisek sk

 

Ak patríte medzi ambicióznych študentov, skúste si zopakovať a otestovať svoje znalosti v konkrétnych oblastiach prekladom online prednášok a piesní. TED.com má stránku „Topics“, ktorá odkazuje na prednášky týkajúce sa rôznych tém. Vyberte si tému, ku ktorej si potrebujete preopakovať slovnú zásobu. Potom si pozrite video nahrávku (celú alebo po odsekoch) po anglicky (v prípade potreby s anglickými titulkami), preložte ju a skontrolujte svoj preklad kliknutím na titulky v slovenčine.

TED talks nie je „vaša šálka kávy“? Skúste urobiť to isté s popovými skladbami. Je to zábavný a zaručený spôsob, ako vám jazyk utkvie v pamäti na dlhé roky.

Bez ohľadu na to, akým spôsobom sa rozhodnete opakovať slovnú zásobu, gramatické a vetné štruktúry, skúste si vybrať techniku, ktorá je pre vás najzábavnejšia a najpútavejšia.

 

        „Je len jediný spôsob, ako zaistiť, aby sme si veci pamätali – opakovať si ich.“

(Geoffrey Petty)

 

 

Judita Tóthová

Metodik / odborný konzultant pre AJ

Judita foto

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson