Tipy do výučby

Čo majú spoločné angličtina a Olympijské hry?

Nejde o výhru, ale o účasť!

To však nie je jediná paralela medzi športom a cudzími jazykmi. V oboch prípadoch je rozdiel medzi vynikajúcimi, dobrými, či len priemernými výsledkami daný nielen vrodeným nadaním, ale aj motiváciou a časom, ktorý športovec, alebo študent venuje precvičovaniu danej schopnosti. Nemalú úlohu má aj tréner/učiteľ so svojimi špecifickými metódami, prístupom a osobnosťou! Možno je začiatok XXIII. zimných olympijských hier dobrou príležitosťou motivovať študentov na začiatku 2. polroku, precvičiť si s nimi športovú terminológiu, alebo zahájiť dlhšie trvajúci „tréningový“ projekt s medailovým ocenením na konci roka. Ale nezabudnite, že: „Nie je  dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!“ (Baron Pierre de Coubertin)

Možno ste si tak ako ja všimli, že väčšina učebníc nespravodlivo uprednostňuje letné športy pred zimnými. Preto vždy rada využijem príležitosť precvičiť si so študentmi práve tieto športové disciplíny, a to nielen preto, že som vášnivá  lyžiarka. Tak teda – najskôr rýchly test pre Vás – učiteľa: v Pchjongčchangu budú športovci od 9. februára súťažiť  v 15 zimných športoch – viete, ktoré sú to? V angličtine? (Odpoveď nájdete na konci tohto článku.) Slovíčka môžete využiť v mnohých jazykových hrách:

  1. WINTER OLYMPICS BINGO – študenti si nakreslia klasické BINGO tabuľky s 9 políčkami a použijú názvy športov/prípadne nakreslia ich ikony.
  2. MIME IT OUT! – vybraný/í  študent/študenti pantomimicky znázorňujú jednotlivé športy a ostatní hádajú ich názvy.
  3. RANKING – skupinové preferenčné zoznamy môžu študenti vytvárať podľa rôznych kritérií: akí úspešní v nich budú naši reprezentanti, ktoré prenosy budú sledovať v televízii, v akých disciplínach by sami chceli súťažiť apod. Potom výber skupín medzi sebou porovnajú, prípadne vysvetlia svoje preferencie.

Olympijské hry sú aj skvelá príležitosť na precvičovanie názvov štátov – nástup športovcov pri slávnostnom zahájení je prehliadkou takmer všetkých štátov zo všetkých kontinentov, a to dokonca v angličtine. Najskôr otestujte študentov v triede – nechajte ich v skupinkách napísať zoznam všetkých štátov, ktoré sa zúčastnia zimných olympijských hier (asi sa im nepodarí spísať úplný zoznam – celkový počet zúčastnených krajín je okolo 90). Na domácu úlohu potom zoznam doplnia – samozrejme v angličtine!  

S menami významných športovcov sa spájajú aj charakterové vlastnosti, ktoré im pomáhajú  byť úspešnými v športe (a študentom pomáhajú pri štúdiu jazykov). Skúste so študentmi doplniť  tvary prídavných mien k týmto substantívam a diskutovať o tom, ako jednotlivé vlastnosti pomáhajú k úspechu:

Vlastnosť Prídavné meno
Courage Courageos
Detemination  
Generosity  
Inspiration  
Modesty  
Passion  

(Cvičenie bolo prebraté z brožúry Wordstore učebnica Maturita Focus level 3, Pearson)

Olympijské hry ponúkajú aj množstvo otázok pre diskusiu na hodinách konverzácie, alebo aj na precvičenie rozprávania. Niektoré z nich vám ponúkam ako príklad:

  • Do you prefer winter or summer Olympics? Why?
  • Which sport is your country good at? 
  • What is the most difficult Olympic sport?
  • What are the advantages/disadvantages of hosting Olmypic Games?
  • What sports are you going to watch on TV?

Pre najmenšie deti vyberte len také športy, ktoré sami poznajú – skiing, skating, riding a bobsleigh, play ice hockey, snowboarding. Precvičte s nimi väzby I can x I can´t, I like x I don´t like, alebo ich naučte olympijskú pesničku:

The Olympic Games

Started long ago

The Olympic Games

Started in Greece, you know.

The Olympic Games

Now all the world will come

The Olympic Games

Are for everyone

(nahrávku a celú verziu piesne si môžete vypočuť tu: http://www.songsforteaching.com/jackhartmann/olympicgames.htm)

(Olympijské športy: Alpské lyžovanie - Alpine skiing, Biatlon - Biathlon, Boby - Bobsleigh, Beh na lyžiach - Cross-country skiing, Curling, Krasokorčuľovanie - Figure skating, Akrobatické lyžovanie - Freestyle skiing, Ľadový hokej - Ice hockey, Sane - Luge, Severská kombinácia - Nordic combined, Short track speed skating, Skeleton, Skoky na lyžiach - Ski jumping, Snowboarding, Rýchlokorčuľovanie - Speed skating)

Mgr. Šárka Valášková

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

 sarka foto kruh1

 

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson