Tipy do výučby

Vianočný čas je znova za dverami a kedy inokedy sa s deťmi vrhnúť do čítania napínavých príbehov v angličtine, ak nie práve teraz?

Čítanie s deťmi môže byť zábavné a interaktívne, hlavne pokiaľ do neho začleníme rôzne kreatívne aktivity, ktoré podporujú ich porozumenietvorivé myslenie. V adventnom tipe do výučby prinášame niekoľko zaujímavých aktivít, ktoré môžete využiť pri zjednodušenom čítaní v angličtine.

 

Vizuálna mapa

Po dočítaní textu môžete so žiakmi vytvoriť vizuálnu mapu knihy. Žiaci si môžu vybrať kľúčové udalosti, postavy alebo miesta z príbehu a vizualizovať ich prostredníctvom obrázkov a textov. Táto aktivita pomáha nielen utvárať obrazovú pamäť, ale aj podporovať diskusiu o súvislostiach medzi jednotlivými časťami príbehu. Ďalším krokom môže byť napríklad vytvorenie obrázkového slovníka, ktorý veľmi pomáha pri upevnení slovnej zásoby.

Kreativita pri cteni pribehu 1

 

Alternatívny koniec

Pred čítaním poslednej kapitoly, alebo strany, sa so žiakmi zastavte a nechajte ich vytvoriť svoj vlastný koniec príbehu. Pokiaľ príbeh nepoznajú, vymyslite spolu niekoľko možných situácii, ako by mohol skončiť. Pokiaľ už niektorí z nich vedia, ako príbeh dopadne, nech to neprezrádzajú ostatným spolužiakom, ale radšej tiež skúsia vymyslieť nejakú alternatívu.

Týmto spôsobom sa rozvíja kreativita a schopnosť vyjadrovať svoj názor. Navyše sa môžu žiaci vcítiť do úlohy spisovateľa a stať sa tak na chvíľu tvorcom vlastného príbehu.

 

Vytvorte ilustrácie alebo komiks

Po dočítaní príbehu môžete so žiakmi vytvoriť doplnkové ilustrácie, alebo hneď príbeh premeniť do formy komiksu. Kreslenie a opisovanie jednotlivých scén vedie k zdieľaniu rôznych interpretácii a porozumeniu rôznych perspektív medzi žiakmi.

Kreativita pri cteni pribehu 2

 

List postave

Na záver môžu žiaci napísať list jednej z postáv. Rozvinie sa tým ich porozumenie postavám a udalostiam v príbehu a zároveň sa precvičia v písaní . Žiaci môžu v liste vyjadrovať svoje pocity z príbehu, alebo sa napríklad spýtať na otázky, ktoré podľa nich neboli v príbehu zodpovedané.

Výberom populárneho a atraktívneho príbehu môžete u žiakoch podporiť chuť do čítania, ale im dať aj možnosť prejaviť svoju tvorivú stránku a angažovať sa v čítaní spôsobom, ktorý je pre nich motivujúci a inšpirujúci.

A že si neviete rady s výberom vhodného textu? Pozrite sa na široký výber zjednodušeného čítania od vydavateľstva Pearson, v ktorom sú aj populárne príbehy od tvorcov Disney a Marvel.

 

Prajem Vám pohodový adventný čas

 

Vaša metodička

Mgr. Kateřina Myšáková

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

bara-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson