Tipy do výučby

„Kto číta, ten myslí, kto myslí, ten uvažuje.“

(Victor Hugo)

Čítanie znamená nielen vedieť prečítať slová, ale aj porozumieť ich významu, vedieť ich analyzovať, hľadať otázky a odpovede a premýšľať o prečítanom. Porozumenie je cieľom čítania. V decembrovom tipe do výučby nájdete pár myšlienok k precvičovaniu čítania s porozumením.

 

1. myšlienka

Pred čítaním si študenti vypočujú, alebo prečítajú niekoľko (4-6) kľúčových myšlienok prezentovaných v texte/v knihe - pravdivých aj nepravdivých. Úlohou študentov je vyjadriť svoj názor- súhlas alebo nesúhlas. Študenti robia  rozhodnutia na základe osvojených  vedomosti a predchádzajúcich skúseností. Po prečítaní textu/knihy si môžu porovnať svoje myšlienky s myšlienkou autora textu/knihy. Pri tejto aktivite dajte študentom príležitosť aj na diskusiu a vždy sa pýtajte „prečo“.

1 myslenka
 • Pracovný list k 1.myšlienke nájdete TU.

 

 tip

Čítanky vydavateľstva Pearson môžu byť nápomocné pri precvičovaní opísanej aktivity, napr.:

 THE CLIMB (Pre-Intermediate level)

"A mysterious stranger has come to the island where Costas lives. Why is the man there, and why is he looking at Eagle’s Rock? Costas wants to be the first person to climb the dangerous rock. But will the stranger climb it first?“ 

 • Knihu je možné kúpiť na našom e-shope TU
 • Zdroje pre učiteľa a sample audio nahrávku k čítanke nájdete na stránke TU

 

WORLD FOLKTALES (Intermediate level)

"Nine stories will take the reader on an exciting journey to distant cultures and times. The collection includes folktales from South America, Africa, India, China, and Europe."

 • Knihu je možné kúpiť na našom e-shope TU
 • Nahrávka k príbehom, ako aj Teacher´s Notes, sú k dispozícii na stránke TU

 

2. myšlienka

Slúži na oboznámenie študentov s kľúčovou slovnou zásobou v texte/v knihe.

Vyberte si z textu/knihy 10 – 15 dôležitých slov. Študenti triedia slová do zmysluplných skupín individuálne, v malých skupinách, alebo ako trieda. Skupiny slov alebo ich kategórie môžete vopred definovať,  alebo to môžu urobiť aj sami študenti. Študenti potom diskutujú o tom, prečo zaradili jednotlivé slová do určitých skupín. Ak majú študenti problém s pochopením významu kľúčových slov, použite obrázky, alebo slovo opíšte. Pri skupinovej práci nechajte študentov uhádnuť význam slov. Kľúčové slová môžu slúžiť aj na vytvorenie príbehu pred čítaním, ako aj po čítaní textu/príbehu. Šikovnejší študenti určite pridajú vlastné postrehy. :-)

2 myslenka

 

 tip

Vyskúšať 2.myšlienku môžete aj pomocou čítaniek:

 A WORLD OF HOMES (pre mladších tínedžerov).

“There are old homes, new homes, and mobile homes. „Green“ homes, intelligent homes, and strange homes too! There´s a home made from bottles. A treehouse made from glass. Palaces for kings and queens. And people living in rocks! So, what is a home, and what are homes made of?

 • Knihu je možné kúpiť na našom e-shope TU
 • Pomocné materiály k čítanke sú dostupné na stránke TU

 

THE PRISONER OF ZENDA (pre starších tínedžerov)

“Rudolf Rassendyll, a daring young Englishman looking for adventure, arrives in Ruritania for the new king’s coronation. The two men meet by chance the day before and are shocked to find that they look exactly the same! A trick leaves Rudolf in the king’s place while the king becomes the Prisoner of Zenda.“ 

 • Knihu je možné kúpiť na našom e-shope TU
 • Lesson plans a worksheets sú na stránke TU

 

3. myšlienka

Dobrí čitatelia si pri čítaní textu/knihy vytvárajú mentálne obrazy na základe už získaných znalostí a skúseností a spájajú ich s myšlienkami autora. Vytváranie mentálnych obrazov zlepšuje porozumenie, lebo čitateľ je aktívne  zapojený do čítania.

Ako používať vizuálne obrazy na hodinách čítania s porozumením? Môžete postupovať podľa týchto jednoduchých krokov:

3 myslenka
 • vyberte si vhodný text/ odsek z knihy – najlepšie s opisom
 • po prečítaní vybratého textu, poproste študentov, aby sa podelili o obrázok, ktorý si v mysli vytvorili a porozprávali o tom, ktoré slová z knihy im pomohli „nakresliť“ ich mentálny obrázok, ktorý sa môže týkať prostredia, postáv alebo udalostí
 • pokračujte v čítaní ďalšieho odseku a zdieľaní nielen mentálnych obrazov ale aj toho, čo študenti počujú,cítia

Mentálne obrazy vytvorené študentmi sú rôzne v závislosti od ich skúseností. Tieto rozdiely sú dôležité pochopiť a rešpektovať.

 • Ďalšie nápady, ktoré môžete vyskúšať so študentmi, sú TU

 

 

 Vydavateľstvo Pearson ponúka širokú škálu zjednodušených čítaniek (Pearson English Readers), ktoré viete využiť na precvičovanie čítania s porozumením. 

Teraz ich môžete nakúpiť s dodatočnou zľavou 10% pri využití kódu: VIANOCE2021 na stránke TU.

Akcia trvá do 31.12.2021.

green-line

 

Pearson English Readers ponúkame aj v digitálnom formáte. Sú dostupné cez Pearson English Portal (PEP). Používanie elektronických čítaniek je veľmi jednoduché a ponúka nasledovné možnosti: vypočuť si čítanku v  audio formáte, vkladať do elektronickej čítanky poznámky, zvýrazňovať slová. Pre učiteľa eBook čítanka znamená aj možnosť prezentácie obsahu pomocou panela nástrojov. V prípade záujmu o elektronické čítanky, nás kontaktujte na mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Verím, že Vám Teaching Tipy v roku 2021 pomohli pripraviť efektívne a zaujímavé hodiny pre študentov a že budú pre Vás inšpirujúce a prínosné aj naďalej, v novom roku 2022, pri Vašej práci. :-)

Prajem Vám, aj v mene nášho „Teaching Tip tímu“, pokojné prežitie sviatkov, pevné zdravie, veľa radosti a oddychu.

 

Vaša metodička

Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

Judita foto

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson