Tipy do výučby

Ako si udržať a prípadne zlepšiť angličtinu počas  prázdnin?

Vedomosti študentov získané v priebehu školského roka sa zväčša cez prázdniny citeľne oslabia. Plnenie domácich úloh, práce na projektoch a opakovanie počas júla a augusta je iba jednoduchým prianím  nás, učiteľov. Študenti o ničom takom nechcú ani počuť. Ich plán je zahodiť školské tašky do kúta, užívať si voľno a mať bezstarostnú hlavu. My, učitelia angličtiny, im môžeme dať iba rady, čo robiť,  aby o získané vedomosti neprišli , skôr naopak, aby si  vedomosti  ešte viac zlepšili. Určite  mi dáte za pravdu, že najdôležitejšie je vyhľadávať aktívny  kontakt s angličtinou – pozerať filmy, seriály a videá v anglickom origináli, počúvať piesne, čítať, prípadne hrať spoločenské alebo počítačové hry v angličtine. Pred letom by sme vám radi dali niekoľko typov, ako zapojiť angličtinu hravou formou do prázdninovej idylky študentov.

S knihou  na pláž aj na lúku

Pútavé opakovanie a rozširovanie slovnej zásoby poskytne študentom čítanie anglických kníh v origináli, alebo v zjednodušenej forme podľa ich vedomostnej  úrovne. Študenti môžu ležať na deke, užívať si leto a nepriamo sa učiť prostredníctvom čítania. Zjednodušené čítanie navyše ponúka kombináciu čítania aj počúvania . Popri rozvoji čítania v angličtine si precvičia aj schopnosť porozumieť počúvanému textu. Zdokonalia sa tým aj vo  výslovnosti jednotlivých slov, v ich intonácii, osvoja si  melódiu viet a správny prízvuk.

Nechajte ich hrať sa po  anglicky

Gramatika nemusí predstavovať nutné zlo a nekonečný dril. Zábavnou formou ju prezentujú online hry, kvízy a spoločenské hry vytvorené špeciálne pre časť  ELT (English Language Teaching). Hry si nájdu svoje využitie aj v letných táboroch, na rodinných dovolenkách alebo počas cestovania. Napríklad pexeso je možné využiť na opakovanie nepravidelných slovies. Pre opakovanie infinitívov a minulých časov, sa dajú vytvoriť aj série troch kariet z infinitívov, minulých časov a príčastí minulých. Pre učenie sa nových slovíčok netradičným spôsobom, ale aj  k precvičovaniu hovoreného  prejavu a komunikačných zručností  môže dobre poslúžiť časť hry „Kufor“, známej z televíznej obrazovky. K popisu slov či slovných spojení sa môže pridať kreslenie a pantomíma na spôsob známej hry Activity. Slovnú zásobu a predstavivosť si študenti precvičia hraním anglického scrable. Táto hra im súčasne umožní porovnanie slovenskej a anglickej abecedy a skladby slov. Po skončení hry môžu hráči vytvárať vety alebo príbehy zo slov a získavať body navyše. Precvičia si tým slovosled vo vete. Študenti s vyššou vedomostnou úrovňou  si môžu vety pretvárať do rôznych slovesných časov.

Takže, milí kolegovia, zadajte úlohy na prázdniny – povedzte študentom , aby čítali a hrali  hry, a Vy si vyložte nohy na stôl, alebo sa vyberte do prírody, skrátka si  užite prázdniny podľa  Vašich predstáv.

 

Mgr. Danka Sekerková

Metodik / odborný konzultant pre AJ

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson