Tipy do výučby

Generácia študentov narodených od polovice 90. rokov 20. storočia, nazývaná tiež Generácia Z, vyrástla spoločne s internetom a sociálnymi sieťami ako je Facebook alebo Twitter. Svet, v ktorom by neboli neustále online, je pre nich takmer nepredstaviteľný.

Vďaka tejto skutočnosti môžete pripraviť vyučovaciu hodinu, ktorá nebude mať žiadne obmedzenie a bude bránou do sveta videí, hier, faktov, kreativity a fantázie. Študenti si každý deň vo vreckách nosia do tried niečo, čo Vám v tom pomôže.

Uhádli ste, je to mobilný telefón.

Pravidlá pre použitie mobilov v škole bývajú väčšinou stanovené v školskom poriadku. Môžete sa však so študentmi dohodnúť a namiesto stáleho zákazu používania mobilných telefónov a tabletov na hodine, pokúste sa využiť technické zručnosti študentov vo svoj prospech. Použitím telefónov na hodine môžete preklenúť technologickú medzeru medzi študentmi, študijným plánom a udržať ich dlhšie zapojených do vyučovania.

Ponúkame vám zopár technicky nenáročných činností, ktoré môžete v triede vyskúšať.

1/online kvízy

Kahoot je aplikácia, ktorá vám pomôže vytvoriť online kvízy, čo môže byť zábavný a pútavý spôsob výučby jazyka hlavne v skupinách. Aplikácia Vám umožňuje nielen použiť už existujúce hry a kvízy, ale vytvoriť aj vlastné.

2/ opis fotiek z mobilu

a/Študenti milujú fotografovanie. Zadajte im úlohu, aby opísali vybrané fotografie v mobile. Študenti budú prirodzene komunikovať, precvičovať jazyk a zručnosti potrebné pri komunikácii.

b/Študenti opisujú fotografie, ktoré si robili cez víkend. Môžu byť o činnostiach, ktoré robili, o ľuďoch, ktorých stretli, o jedlách, ktoré jedli alebo pripravili... Limitom je len predstavivosť študentov.

c/Študenti si vyfotia texty, nadpisy v anglickom jazyku, ktoré našli na ulici, v reštaurácii, v obchode... potom v škole rozprávajú o tom, kde text našli, či je správny...Aktivitu môžete využiť ako warm-up cvičenie na začiatku hodiny.

d/ Študenti navštívia vo voľnom čase múzeum alebo výstavu, odfotografujú alebo nafilmujú to, čo tam videli podľa vlastného záujmu a porozprávajú o tom na hodine.

Ďalším spôsobom je využitie rôznych mobilných aplikácií k učebniciam. Sú výborným zdrojom zábavy ale aj štúdia. Ak aplikácia umožňuje študentovi byť aktívnou súčasťou zábavy, vzdelávanie sa stáva niečím, na čo sa študenti tešia.

Poptropica English od vydavateľstva Pearson ponúka mobilnú aplikáciu k online hre, v ktorej si deti personalizujú jednotlivé postavičky. Tie ich sprevádzajú pri výučbe angličtiny, rozvíjajú ich fantáziu a pomáhajú im naučiť sa slovíčka zábavnou formou. Aplikácia je vhodná pre 1.stupeň základných škôl.

Ak hľadáte zábavnú formu precvičovania gramatiky pre svojich študentov, tak skúste mobilnú aplikáciu ku knihe My Grammar Lab od vydavateľstva Pearson. Aplikáciu si ocenia hlavne študenti stredných škôl.

Smartfón sa už stal súčasťou života mladých. Mobily už nie sú iba obyčajným „telefónom“.

Rozvoj technológií umožnil ich širšie použitie, spojil výhody telefónu a možnosti internetu v jednom prístroji. Spestrenie vyučovania aj pomocou mobilných telefónov prinesie nielen informácie zamerané na vzdelávanie žiakov a využívania nových komunikačných technológií, ale aj príležitosť pre vysvetlenie spôsobu ochrany pred rizikami ich využívania. Čo je práve dnes, v čase ochrany osobných údajov, téma vysoko aktuálna.

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson