Tipy do výučby

Dni sa začínajú krátiť, vonkajšie teploty klesajú, zo stromov padá prvé lístie a všetci si už uvedomujú, že po dvoch slnečných mesiacoch plných výletov sa blíži nevyhnutný začiatok školského roka. Pripravili sme teda pre Vás niekoľko rád, na čo sa v priebehu septembra zamerať a ako sa so študentmi (znova) naladiť na rovnakú vlnu.

 

  • Nájdite si k sebe cestu zdieľaním letných zážitkov – Vy aj každý z Vašich študentov ste počas leta nazbierali množstvo zaujímavých zážitkov, pri ktorých je škoda nechať si ich len pre seba. Skúste vyhradiť aspoň jednu vyučovaciu hodinu len na rozprávanie zaujímavých príhod. Môžete tiež rozdať kartičky s nápismi typu „môj najnebezpečnejší zážitok/ môj najvtipnejší zážitok / najzaujímavejší človek, akého som stretol“ apod., kde každý odpovie len na to, na čo sa ho kartička pýta. Nezabudnite sa do tejto aktivity zapojiť aj Vy! 

TIP: Na dotvorenie správnej atmosféry môže každý, kto počas leta navštívil cudzie krajiny, priniesť ochutnávku tamojších tradičných jedál!

  • Spravte výskum medzi študentmi – pokiaľ by ste výučbu radi viac prispôsobili potrebám a záujmom študentov, spravte z nich respondentov svojho súkromného hodnotiaceho výskumu. V anonymných dotazníkoch sa ich môžete spýtať, čo sa im na Vašich hodinách (ne)páčilo v minulom roku, aké majú očakávania, aké aktivity a cvičenia ich (ne)bavia najviac a či majú záujem o viac exkurzií, prednášok, o väčšie zapojenie audiovizuálnej techniky apod. Študenti Vašu snahu iste ocenia, a pokiaľ sa Vám podarí hodiny prispôsobiť ich predstavám, každá lekcia všetkým prinesie viac radosti a úžitku.
  • Začnite s čistým štítom – zbavte sa výzdoby po bývalých študentoch a počas začiatku septembra vyrobte a vyberte s tými súčasnými novú, aktuálnu, užitočnú, tematickú, vtipnú dekoráciu do triedy. Fantázii sa medze nekladú. Výzdobu by mali vytvárať sami študenti, aby odrážala ich záujmy a trendy. Výzdoba interiéru má veľký vplyv na to, ako s v ňom cítime!

TIP: Nástenka z korku či polystyrénu sa dá za pár eur vyrobiť raz dva.

  • Nechajte si poradiť – Občas je nutné zamyslieť sa nad svojimi zabehnutými postupmi a priniesť do výučby niečo nové. Začiatok nového školského roka je ideálnym okamihom pre akékoľvek zmeny. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, odporúčame Vám knihu Essential Teacher Knowledge od Pearson, ktorá je pre každého učiteľa angličtiny komplexným sprievodcom plným nápadov týkajúcich sa výučby a jej metodológie, plánovania hodín, jednotlivých jazykových skills aj práce s najmladšími žiakmi.
  • Sebahodnotenie – stanovte termíny, v ktorých Vaši študenti sami ohodnotia svoj pokrok a limity v štúdiu angličtiny. Svoje poznatky môžu študenti odosielať / odovzdávať priamo Vám, alebo ich písať do zdieľaného dokumentu na Google, kde ich porovnanie s ostatnými študentmi môže viac motivovať.
  • Jasné pravidlá – zamyslite sa hneď na začiatku školského roka nad požiadavkami, ktoré na svojich študentov budete mať a spíšte ich do prehľadného sylabu. Študenti aj Vy budete mať prehľad o tom, čo vás v priebehu celého roka čaká a nikto sa nebude môcť vyhovárať, že niečo nevedel.
  • Nenechajte si pokaziť náladu – nech sa od septembra do júna deje čokoľvek, udržte si pozitívny prístup a dobrú náladu! 

Aké sú Vaše školské „rituály“ v septembri? Ako sa snažíte zoznámiť s novými študentmi a pritiahnuť po prázdninách ich pozornosť opäť na angličtinu?


obrazek k clanku ETK

ESSENTIAL TEACHER KNOWLEDGE

Všetky informácie, ktoré potrebujete k porozumeniu pedagogicky používané pri výučbe angličtiny. Kniha Essential Teacher Knowledge je určená všetkým učiteľom, na veku študentov nezáleží. Jednotlivé časti sa sústreďujú na základnú teóriu výučby, praktické rady a nápady k využitiu v hodinách angličtiny. Kniha je doplnená obsiahlym DVD a ďaľšími materiálmi na internete.

 

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson