Tipy do výučby

Začlenením STEAM do výučby angličtiny môžete vytvoriť dynamické a interaktívne výučbové prostredie, ktoré podporuje osvojovanie jazyka a vzbudzuje správnu motiváciu.

Začnite s jasným cieľom

Pred zavedením konceptu STEAM do výučby je dôležité mať na pamäti jasný cieľ alebo výsledok učenia. V prvom rade si zvoľte, aké jazykové a obsahové zručnosti chcete u žiakov rozvíjať, a potom vyberte aktivity STEAM, ktoré pomôžu tieto ciele dosiahnuť.

Na účely dnešného tipu si môžeme zvoliť tému „Farby okolo nás“. Našim cieľom bude, aby žiaci dokázali identifikovať a pomenovať farby v angličtine a zároveň porozumeli tomu, ako ich môžeme medzi sebou miešať.

steam 1

 

Zvoľte vhodné aktivity

Zvoľte aktivity, ktoré sú vhodné pre vek a úroveň jazykových znalostí žiakov. Mladší žiaci môžu robiť napríklad jednoduché experimenty alebo výtvarné projekty, zatiaľ čo staršim žiakom môžete dať zložitejšie aktivity, ktoré zahŕňajú napr. techniku.

Mladší žiaci si určite vystačia s miešaním rôznych farieb, kým starších žiakov určite zaujmete experimentom s farebnými svetlami alebo LED diódami pomocou ktorých budete jednotlivé farby prekrývať a „miešať“.

steam 2           steam 3

 

Podporte spoluprácu

STEAM aktivity často zahŕňajú tímovú prácu, čo môže študentom pomôcť rozvíjať ich jazykové zručnosti a budovať vzťahy s rovesníkmi. Povzbudzujte študentov k spolupráci a komunikácii v angličtine.

Používajte príklady z reálneho sveta

Používajte príklady z reálneho sveta, aby ste žiakom pomohli vidieť praktické využitie konceptu STEAM. Môže to pomôcť motivovať žiakov a ukázať im, ako je možné ich jazykové a iné zručnosti využiť v reálnom svete. Na takýto účel je ideálny nejaký projekt alebo experiment, pri ktorom budú mať žiaci pocit kontroly a sami si udajú smer, ktorým sa ich cesta za poznaním bude uberať.

steam 4           steam 5

Zabávajte sa!

STEAM aktivity majú byť hlavne zábavné a pútavé. Povzbudzujte svojich žiakov, aby sa pri skúmaní sveta okolo seba zabávali a nebáli sa experimentovať.

Ak vás téma STEAM zaujala a chceli by ste sa inšpirovať a dozvedieť sa viac o jej využití na hodinách angličtiny, pozrite sa na novú učebnicu English Code (viac informácií TU) pre mladších žiakov základných škôl, ktorá má koncept STEAM zakomponovaný priamo vo svojom obsahu.

Prajem vám veľa zábavy so STEAM aktivitami!

 

 

Vaša metodička

Mgr. Kateřina Myšáková

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

bara-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson