Tipy do výučby

Jeden z najčastejších dôvodov, prečo majú študenti ťažkosti s komunikáciou v anglickom jazyku je nedostatočná, alebo pasívne naučená slovná zásoba. Študent môže mať veľmi dobré znalosti z gramatiky, ale ak nevie slovíčka, nedokáže svoje myšlienky plynule vyjadriť.

Keďže momentálna situácia vám nedovolí komunikovať so študentmi „face-to-face“, radi by sme sa s vami podelili o niekoľko nápadov, ako si môžu vaši študenti  precvičovať  slovnú zásobu. Naše tipy, dúfame, pomôžu aj maturantom, ktorí po návrate do škôl, by mali  absolvovať skúšku dospelosti aj v anglickom jazyku.

MEL PC

Učebnica Focus od vydavateľstva Pearson, ponúka študentom obrovské množstvo aktivít na počítači prostredníctvom MyEnglishLab. Je to nabitý interaktívny online pracovný zošit. Pomocou MyEnglishLab je výučba úplne pod kontrolou- študenti vidia ihneď svoj pokrok a učiteľ má kompletný prehľad o aktivitách študentov s možnosťou vzájomnej komunikácie. Zoznam tematických okruhov a typy cvičení nájdete TU.

 

Na doplnenie a zopakovanie slovnej zásoby môžete využiť aj klasické pracovné listy. Balík pracovných listov k rôznym tematickým okruhom sú TU.

TT april 2020 4

Študenti môžu nielen rozvíjať svoju slovnú zásobu prostredníctvom čítania rôznych textov, ale aj obohatiť svoje vedomosti o globálnych otázkach, špeciálnych dňoch a sviatkoch. Na stránke https://learnenglish.britishcouncil.org/general-english/magazine sú články písané pre stredne pokročilých (B1) a pre pokročilých (B2) študentov. Každý článok obsahuje interaktívne cvičenia, ktoré pomôžu študentom porozumieť jazyku a používať ho.

Vaši študenti určite radi pozerajú videá na YouTube – aj v angličtine. Na stránke https://learnenglish.britishcouncil.org/general-english/video-zoneje k dispozícii široká škála tém vrátane vedy, psychológie, zábavy, kultúry, prírody a športu. Videá sú špeciálne vybrané pre študentov, ktorých jazyková úroveň angličtiny je na úrovni B2 a C1. Študenti majú možnosť rozvíjať svoje schopnosti porozumieť rôznym prízvukom a hovorcom, ako aj hovorového a idiomatického jazyka v kontexte. Každé video má prepis a interaktívne cvičenia.

Mix of text-based and video-based cvičení na upevnenie a rozvíjanie slovnej zásoby na úrovni A2-B1 a B2-C1 ponúka aj webová stránka https://lessonstream.org/.

Typy cvičení, webové stránky, ktoré sme vám navrhli do online výučby, možno budete musieť prispôsobiť jazykovej úrovni vašich študentov, ako aj spôsobu online vyučovania. Veríme, že budú pre vás nápomocné, ako aj nápady, rady od Ken Beatty a Christina Cavage, ako pracovať so študentmi v tejto nevšednej situácii. (Distance teaching and learning-useful tips for making it works a Digital solutions for online learning- https://www.pearson.com/english/professional-development/covid19.html­).

Prajem vám veľa trpezlivosti, a hlavne veľa zdravia.

Vaša metodička

Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

judita-tohtova-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson