Tipy do výučby

Milí učitelia,

začal sa čas adventu a príprav na vianočné sviatky. Určite sa už aj Vaši študenti začínajú tešiť na vianočné prázdniny a darčeky pod stromčekom. Čo tak priniesť trochu sviatočnej atmosféry aj na hodiny angličtiny a ozvláštniť posledné lekcie pred Vianocami zábavnými hrami? V tomto tipe do výučby nájdete niekoľko hier, pri ktorých si budú študenti precvičovať jazykové zručnosti a zároveň sa zabavia.

 

Celebrity Speed Dating

speed-dating

Pre túto hru si študenti dopredu pripravia informácie o obľúbenej známej osobnosti, napríklad v rámci domácej úlohy. Samotná hra prebieha podobne ako tzv. speed dating. Čiže ženy a muži sa posadia do dvoch radov. Oproti sebe sedí vždy jedna žena a jeden muž. V stanovenom časovom limite majú o sebe zistiť čo najviac informácií. 

 • V našom prípade dostanú napríklad 2 minúty a vzájomným kladením otázok vo dvojiciach sa snažia odhaliť identitu partnera. Po uplynutí časového limitu si urobia poznámku, koho spolužiak asi predstavoval
 • Učiteľ po 2 minútach ohlási zmenu partnera. Ženy obvykle zostávajú sedieť a muži sa posunú o jednu stoličku ďalej. A opäť beží dvojminútový časový limit pre otázky. 
 • Keď sa všetky dvojice mužov a žien vystriedajú, celá skupina háda identitu jednotlivých účastníkov hromadného rande naslepo. 

tipPokiaľ sa Vám zapáči táto hra s tajnými identitami, môžete si zaobstarať do školskej knižnice hru Ask, Don’t Stray, ktorá zároveň precvičuje tvorbu otázok v angličtine v rôznych slovesných časoch (viac informácií o hrách TU).

 

Guess Who You Are

Pre túto hru potrebujete iba samolepiace štítky post-it

who-are-you

 • Študentov rozdelíte do menších skupiniek (napr. 5členných) a každému študentovi sa nalepí štítok so slovíčkom tak, aby nevidel, čo je na štítku napísané. Môže to byť na čelo, na chrbát apod. Tematiku slovíčok volíte vy, môže to byť aktuálna slovná zásoba z hodiny, alebo vianočné slovíčka (napr. a reindeer, a sleigh, a mistletoe, a snowman, an icicle, a carol, Santa Claus, an elf…). Je nutné, aby študenti slovnú zásobu poznali a dokázali slovíčko popísať.
 • V skupinkách sa študenti striedajú, vždy je jeden uprostred a háda svoje neznáme slovíčko tak, že sa ostatných pýta. Napr. Is it a a thing? Is it an animal? Is it green? Does it melt? 
 • Vo chvíli, keď svoje slovíčko študent uhádne, tak sa v skupinke vystriedajú a háda ďalší. 

tipHra podobná známej aktivite Taboo, ale samozrejme prepracovanejšia, keďže na kartičke so slovíčkom nájdete aj slová, ktoré nesmiete v opise využiť, sa nazýva Beat about the Bush (viac informácií o hre TU).

 

Find Someone Who…

Toto je veľmi známa komunikačná hra, v ktorej študenti trénujú tvorbu otázok, a jej veľkou výhodou je dynamika, pretože účastníci neustále striedajú svojich  partnerov.

 • detectiveŠtudenti si môžu v skupinkách vytvoriť vlastný zoznam s 10 rôznymi charakteristikami (napr. Find someone who…doesn’t eat fish on Christmas Eve). Keď je zoznam hotový, pracujú všetci v jednej veľkej skupine a oslovujú jednotlivých spolužiakov a pýtajú sa ich podľa charakteristík zo zoznamu (napr. Do you eat fish on Christmas Eve?).
 • Pokiaľ nájdu spolužiaka, ktorý spĺňa požiadavku, napíšu jeho meno do zoznamu a kladú ďalším študentom ďalšie  otázky. Víťazom je študent, ktorý ako prvý nájde 10 osôb s danou charakteristikou.
 • Môžete využiť aj hotovú šablónu s vianočnou tematikou. Stiahnuť si ju môžete TU.

tipNa precvičovanie gramatických štruktúr ponúkame celý rad hier (viac  informácií o hrách TU).

 

Cookie Taste-off

Na hodinách sa môžete inšpirovať aj známou televíznou kuchárskou show MasterChef. Študenti prinesú do školy pečivo  a súťažia o najchutnejšie pečivo  Vianoc 2019. 

cookies

 • Každý, kto prinesie pečivo, predstaví svoj recept, alebo aspoň hlavnú ingredienciu. 
 • Spolužiaci navzájom ochutnávajú a na záver tajne hlasujú za najlepší kúsok.
 • Víťaz  zožne potlesk publika a prípadne aj drobný darček. Samozrejme pri tejto hre musíme dať pozor na študentov s potravinovými alergiami.

 

 

Dúfam, že Vás niektoré z nápadov inšpirujú a prežijete so svojimi študentmi pohodové a zábavné predvianočné lekcie. A ak ešte premýšľate, ako vyčerpať zvyšné prostriedky školského rozpočtu, ponúkáme Vám do 31. 12. 2019  hry v angličtine, vrátane populárnych FUN CARDS alebo knihy zjednodušeného čítania so zľavou 23 % - 30 %! Pozrite sa na ponuku do nášho e-shopu TU. (Pre zobrazenie zľavy musíte byť prihlásení a mať typ registrácie "Škola / Učiteľ".)

 merry-christmas

Mgr. Jarmila Tomanová

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

Jarka

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson