Tipy do výučby

divka cte„THE BLOSSOMS IN THE SPRING ARE THE FRUIT IN AUTUMN.“

Začala jeseň a spolu s dozrievajúcim ovocím Vám prinášame tipy na výučbu angličtiny – tento krát na tému: PROVERBS – PRÍSLOVIA.

Príslovia všetci veľmi dobre poznáme – od našich prarodičov, rodičov, z kníh a filmov  – a možno ich taktiež sem tam používame. Sú to krátke a výstižné múdrosti preverené generáciami, s nadčasovou platnosťou, poučným obsahom a niekedy aj s trochou humoru. A ich trvalá a univerzálna hodnota môže byť pridaným bonusom pre nás učiteľov, pretože môžu do hodín angličtiny priniesť doplnkový obsah (slovnú zásobu aj gramatiku), ktorý nie je súčasťou učebnice, a aj tak ich  pravdepodobne budú všetci študenti dobre poznať.

Príslovia vo výučbe cudzieho jazyka určite nie sú tou najľahšou témou. Je to  najmä preto, že u väčšiny z nich nemôžeme pracovať s priamym prekladom, i keď sa nájdu aj také, ktoré sú v oboch jazykoch takmer zhodné.

Vybrali sme pre Vás práve tie, ktoré majú svoj slovenský ekvivalent (či už sa jedná o doslovný preklad alebo len o podobný význam). Uhádnete ich? Riešenie nájdete nižšie.

First come, first served.

It´s no use crying over spilt milk.

One swallow does not make a summer.

Look before you leap.

Rome was not bulit in a day.

East, west, home is best.

Out of sight, out of mind.

Make hay while the sun shines.

A friend in need is a friend indeed.

A bird in hand is worth two in the bush.

Kto skôr príde, ten skôr melie.

Nemá cenu plakať nad rozliatym mliekom.

Jedna lastovička leto nerobí.

Najprv meraj, potom rež.

Práca chvatná, málo platná.

Všade dobre, doma najlepšie.

Zíde z očí, zíde z mysle.

Kuj železo, pokiaľ je horúce.

V núdzi poznáš priateľa.

Vrabec v hrsti je lepší ako holub na streche.

 

Tu nájdete niekoľko tipov, ako príslovia do výučby zaradiť:

Čo budete potrebovať: jednotlivé príslovia si napíšte na prúžky papiera, ktoré potom nožnicami môžete rozstrihať

Príprava: predstavte a vysvetlite novú slovnú zásobu, ktorá sa v prísloviach objavuje.

Aktivity:

  1. Žiaci môžu pracovať v dvojiciach či v skupinkách, kde každý má jednu časť príslovia, a spoločne sa snaží príslovie správne poskladať. Výsledky môžete skontrolovať tak, že necháte vždy jedného žiaka   z dvojice či skupinky nahlas prečítať prvú časť a žiaci z ostatných dvojíc či skupiniek ju dokončia. Môžu tak zbierať body a učiteľ zároveň výsledky skontroluje.
  2. Časť prúžkov s prísloviami potom môžete zamiešať, nechať každého žiaka vytiahnuť si jeden prúžok a nájsť k nemu správnu druhú časť príslovia. Aktivitou môžete žiakov rozhýbať aj tým, že ju budú robiť po stojačky.
  3. Ďalšou možnosťou je, že si žiaci v skupinkách zvolia jedno príslovie a vytvoria krátku scénku, ktorá bude odrážať jeho význam.
  4. Pretože žiaci radi zapájajú vlastnú kreativitu, môžete ich opäť vo dvojiciach či skupinkách nechať vytvárať čo najoriginálnejšie kombinácie daných prísloví , alebo si k častiam dopĺňať vlastné verzie, prípadne vytvárať celkom nové originálne  príslovie.

Aktivít, v ktorých môžete využiť príslovia pri výučbe angličtiny je množstvo, rovnako ako je veľa samotných prísloví. Dúfame, že sme Vám týmto krátkym článkom poskytli užitočné tipy, ktoré využijete na vašich hodinách angličtiny.

Autor: Mgr. Šárka Miková

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson