Tipy do výučby

Vianoce, Veľká noc, a možno aj Halloween-sú sviatky, ktoré oslavujeme každý rok a väčšinou tiež nesmú chýbať na našich hodinách angličtiny. Žiaci si môžu zopakovať špecifickú slovnú zásobu, ktorá by im počas roka pripadala trochu nevhodne. Skúsili ste napríklad v júni vyskúšať žiakov z toho, ako sa povie sob, pančucha alebo cezmína? Možno by to mohol byť zaujímavý tip na netradičnú júnovú hodinu angličtiny, keď už svojich zverencov nemôžete po klasifikačnej porade prinútiť k zmysluplnej práci :-). Teraz už máme koniec októbra, a pretože tipy na netradičné hry spojené s Halloween som Vám ponúkla už minulý rok,  poďme sa pozrieť, aké ďalšie "významné dni", o ktorých možno ani netušíte (a do vzniku tohto článku som netušila ani ja), nás v novembri čakajú.

7.11. Deň objatia plyšového medvedíka (Hug a Bear Day)

Možno, že slovenský preklad znie trošku neprirodzene, ale ako teaching tip môže byť zaujímavý predovšetkým vo výučbe detí predškolského veku, alebo v prvom ročníku na základných školách. Deti môžu doniesť svojho macíka, alebo obľúbenú plyšovú hračku do školy a potom ich navzájom predstavovať ("Hello, my name is..."). Žiaci ich tiež môžu opisovať ("My bear has got ... "), alebo si vymyslieť, čo všetko vedia robiť medvedíky ("My bear can ... "). A nakoniec sa so svojou hračkou môžu poriadne vyobjímať!

13.11. Svetový deň láskavosti (World Kindness Day)

Na Medzinárodnú oslavu láskavosti by sa nemalo zabúdať ani počas roka! Pripomeňte svojim žiakom, že láskavý prístup a správanie k ostatným ľuďom je základom toho, aby sme sa všetci cítili vo svojom živote oveľa lepšie a radostnejšie! Navyše, angličtina je plná zdvorilostných a láskavých fráz. Skúste,  ako projekt na stenu triedy vyvesiť veľkoformátový papier (napríklad z flipchartu), a dajte naň študentom napísať anglické zdvorilostné frázy. Študenti môžu súťažiť v priebehu školského roka, kto nájde viac príležitostí vo výučbe, kedy je vhodné použiť určité zdvorilostné a láskavé frázy.

24.11. Medzinárodný deň bez nakupovania (Buy Nothing Day)

Ďalší významný deň, ktorý stojí za zmienku.  Medzinárodný deň bez nakupovania je protestom proti konzumnému životnému štýlu, predvianočnému nákupnému šialenstvu a fenoménu Black Friday.  Nechajte žiakov a študentov zaspomínať na deň, kedy si nekúpili vôbec nič! Je to dobrý odrazový mostík pre diskusiu o tom, koľko peňazí utrácame, aké veci si kupujeme, ako je pre nás nakupovanie dôležité, či nás nakupovanie baví. Pre mnohých študentov zúčastnených v diskusii to môže byť inšpirácia k zmene vlastných zvyklostí.

Svojim výskumom som zistila, že špeciálnych "Awareness Days" je omnoho viac, ako napríklad:

19.11. Medzinárodný deň mužov (International Men's Day)

21.11. Svetový deň pozdravov (World Hello day) /Svetový deň televízie (World Television Day)

tretí štvrtok v novembri - Svetový deň filozofie (World Philosophy day)

Ak Vás táto téma zaujíma a chceli by ste významné dni zaradiť do výučby i v ďalších mesiacoch, inšpiráciu môžete nájsť na webových stránkach ako:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_international_observances

https://www.awarenessdays.com/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_sviatkov_na_Slovensku

 

And last but not least: November vo Veľkej Británii je vyhlásený za Národný mesiac v písaní románov -National Novel Writing Month. Vtedy prebieha na internete projekt kreatívneho písania a záujemcovia môžu od 1. novembra do 30. novembra 23:59 (POZOR - samozrejme anglického času!) pridať svoje dielo v dĺžke 50 000 slov, čo je minimálny počet slov pre román na webovú stránku. Je to ďalší spôsob, ako motivovať študentov k písaniu. Navyše tu môžu získať tipy a triky, ako svoj písomný prejav vylepšiť alebo ako prekonať tzv. writer's block. 50 000 slov. To je teda skutočná výzva!!!

Prajem Vám krásny november plný jedinečných dní, či už na medzinárodnej, alebo osobnej úrovni!

Šárka Valášková

Metodik / odborný konzultant pre AJ

Sarka kruh

 

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson