Tipy do výučby

Začína tretí týždeň, čo sú školy zatvorené, ale študenti a žiaci musia pokračovať v štúdiu. Mnoho škôl zaviedlo online výučbu a učitelia a študenti sú aspoň takto v kontakte. Pokiaľ u Vás na škole online výučbu nemáte, určite posielate študentom úlohy na vypracovanie z ich učebníc alebo internetových stránok. Odkiaľ ale neustále čerpať nápady a cvičenia? Chceli by sme aspoň malým dielom prispieť k uľahčeniu Vašej práce.

Začína tretí týždeň, čo sú školy zatvorené, ale študenti a žiaci musia pokračovať v štúdiu. Mnoho škôl zaviedlo online výučbu a učitelia a študenti sú aspoň takto v kontakte.

Pokiaľ u Vás na škole online výučbu nemáte, určite posielate študentom úlohy na vypracovanie z ich učebníc alebo internetových stránok. Odkiaľ ale neustále čerpať nápady a cvičenia? Chceli by sme aspoň malým dielom prispieť k uľahčeniu Vašej práce.

Tu je pár tipov, ako študentov zabaviť a zároveň precvičiť angličtinu:

 1. Určite majú všetci študenti telefón. Vyberte dvojice alebo malé skupinky, ktoré si budú každý druhý deň anglicky písať správy o tom, čo robia alebo robili. Na konci týždňa môžu napísať správu o svojej činnosti.
 2. Vyzvite študentov, aby sa podelili o to, ako pomáhajú doma. Môžete im zadať, čo by mali každý týždeň urobiť. Prvý týždeň ich môžete napríklad poprosiť, aby si upratali zásuvku v stole, druhý týždeň, aby uvarili niečo ľahké, tretí týždeň, aby vymysleli, ako zabaviť mladšieho súrodenca a podobne. Alebo môžete pripraviť zoznam úloh a študenti si z nich môžu vybrať. Na konci týždňa Vám aj ostatným študentom dajú vedieť o sebe vo forme fotky s popisom, krátkeho videa s komentárom, alebo krátkej správy.
 3. Tieto týždne môžete využiť aj k tomu, aby ste svojich študentov lepšie spoznali. Požiadajte ich, aby Vám opísali a poslali fotku ich zvieratka, alebo obľúbenej hračky, alebo niečoho zaujímavého, čo majú doma.
 4. Požiadajte študentov, aby svojim spolužiakom odporučili krátky film alebo knihu. Študenti potom napíšu krátky obsah. Alebo im odporučte video Vy. Na stránke https://en.islcollective.com/video-lessons/searchnájdete interaktívne videá podľa gramatického javu, ktorý práve precvičujete. Súčasťou videí sú kontrolné otázky, na ktoré majú študenti odpovedať. Videá sú vhodné aj pre žiakov, ktorí s angličtinou začínajú.
 5. Hľadáte precvičovanie gramatiky alebo slovnej zásoby? Skúste stránku, na ktorej určite nájdete to, čo hľadáte. Cvičenia si študenti môžu urobiť, vyhodnotiť a hneď aj uvidieť, ako danú tému ovládajú. https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)
 6. Dajte študentom vyrobiť plagát o tom, čo plánujú robiť, keď skončí karanténa. Nech napíšu 10 vecí, na ktoré sa oni aj ich rodiny tešia a pridajú k tomu obrázky. Vety budú v tvare „to be going to“.

TT april 2020 5

V tomto tipe do výučby máme pre Vás aj pár cvičení z učebnice Poptropica English, ktoré sú pre 1. stupeň základných škôl, a z učebnice Wider World, ktorá je určená pre študentov od 11 do 16 rokov.  Všetky cvičenia môžete poslať svojim žiakom a študentom.

Prvý stupeň základných škôl

 • Poptropica English - Úroveň Starter (1. trieda) - zvieratá

Tu je video, na ktoré sa deti môžu pozrieť a potom sa rozhodnú, či sú vety v ďalšom cvičení pravdivé. Na konci aktivity deti môžu napísať, aké zvieratá majú doma, alebo ktoré majú radi.

ikona video   TT april 2020 6
Video k stiahnutiu Pracovný list k stiahnutiu
 • Poptropica English - Úroveň 1 (2.,3.) – rodina, miesta v dome 

Žiaci pčúvajú a určujú, kde sú práve jednotlivý členovia rodiny.

ikona video   TT april 2020 6
Počúvanie k stiahnutiu Pracovný list k stiahnutiu
 • Poptropica English - Úroveň 2 (3.,4. trieda) – činnosti a prítomný čas priebehový

Žiaci si zopakujú názvy športov a činností, tvorbu otázok v prítomnom čase priebehovom. Potom môžu nakresliť obrázok svojej rodiny a opísať,  čo kto robí.

ikona video   TT april 2020 6
Počúvanie k stiahnutiu Pracovný list k stiahnutiu
 • Poptropica English - Úroveň 4 (4.,5. trieda) – Quiz time!, frekvenčné príslovky

Žiaci si môžu urobiť kvíz a zistiť, ako veľmi majú radi ráno. Potom môžu počúvať, ako je na tom Peter. Zároveň si precvičia použitie frekvenčných prísloviek.

ikona video   TT april 2020 6
Počúvanie k stiahnutiu Pracovný list k stiahnutiu

Druhý stupeň základných škôl

 • Wider World, Úroveň 1 (6.,7. trieda) – 2. a 3. stupeň prídavných mien

Študenti napíšu vety, v ktorých vždy porovnávajú dve veci. Keď už ovládajú 3. stupeň prídavných mien, môžu každé prídavné meno použiť aj v tomto tvare a napísať, čo je pre nich naj...

TT april 2020 6
Pracovný list k stiahnutiu
 • Wider World, Úroveň 2 (8.,9. trieda) –modálne sloveso should pre dávanie rád  

Tu si môžu študenti zopakovať použitie should pre vyjadrenie odporúčania a rady, keď sa niekto necíti dobre. Nakoniec môžu vymyslieť vlastný rozhovor.

TT april 2020 6
Pracovný list k stiahnutiu
 • Wider World, Úroveň 2 (8.,9. trieda) – minulý čas

Študenti doplnia rozhovor a pokúsia sa vymyslieť koniec príbehu. Môžu aj napísať, kedy v minulosti sa im stalo niečo nepríjemné a ako to dopadlo.

TT april 2020 6
Pracovný list k stiahnutiu

Keby študentov zaujímalo, ako to s Daisy nakoniec dopadlo, môžu si pozrieť toto video.

ikona video
Video k stiahnutiu

Keď používate učebnice od vydavateľstva Pearson, vo vyučovaní a precvičovaní môžete s Vašimi študentmi pokračovať pomocou platforiem Pearson English Portal a MyEnglishLab, ktoré pre ne ponúkajú komponenty a extra materiály. K prístupu je potrebný kód, ktorý si mnohí z Vás zakúpili spolu s učebnicami. Pre tých z Vás, ktorí kódy nemáte,  máme dobrú správu, vydavateľstvo Pearson  ich teraz poskytuje školám na 60 dní zadarmo.

V prípade záujmu a pre viac informácií nás, prosím, kontaktujte:

Judita Tóthová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421 911 710 737

Prajem Vám aj Vašim študentom veľa zábavy pri domácom precvičovaní, ale hlavne veľa zdravia a pevné nervy.

Vaša metodička

Mgr. Zuzana Pohlová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

zuzka

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson