Tipy do výučby

Už sme si zvykli (a niektorí si možno stále ešte zvykáme), že sa digitálne technológie stali neoddeliteľnou súčasťou jazykovej výučby od predškolákov až po dospelých. Veľkou výhodou je využívanie princípov tzv. Blended Learning, keď časť výučbového procesu za učiteľa vykonajú počítače, tablety či mobilné telefóny prostredníctvom online výučbových programov. Elektronické učebné pomôcky a materiály sa už stali skôr štandardom, ktorý študenti berú ako samozrejmú súčasť výučby angličtiny. Skúste ich ale prekvapiť naopak niečím veľmi reálnym, veľmi povedomým a veľmi praktickým! Zmena je život, dajte si tak občas „digitálnu prestávku a skúste do vašich hodín angličtiny pre zmenu priniesť tie najobyčajnejšie 3D predmety každodennej potreby!

teachin tip 6

 

Tipy na využitie vecí každodennej potreby vo výučbe angličtiny:

 1. Vezmite si do školy časovač / minútku na vajíčka (Viete, ako sa to povie anglicky? Egg timer.). Prvý, a treba povedať, že nie príliš originálny spôsob využitia časovača vo výučbe jazyka, je samozrejme meranie časového limitu napr. pri ústnom prejave. Nebolo by ale okrem toho pre vašich študentov zábavné pokúsiť sa opísať jeho tvar alebo zvuk, ktorý vydáva? Alebo spolu s ním môžu vaši malí žiaci odpočítavať napríklad od dvadsať alebo desať do nuly a precvičovať si takto číslovky. Alebo posaďte do kruhu študentov všetkých vekových kategórií. V kruhu si budú nastavený časovač podávať ako časovanú bombu a pri tom budú po jednom vymenovávať slovíčka z dopredu určenej oblasti (napr. domáci miláčikovia, príroda, charakterové vlastnosti, športové náradie, časti tela, ovocie apod.), pokiaľ časovač jednému z nich v ruke „nevybuchne“. Tento žiak vypadáva a vy môžete odštartovať ďalšie kolo s iným tematickým okruhom.
 2. Obyčajné predmety v našich domovoch obvykle slúžia na konkrétne praktické účely, a preto si ich automaticky spájame s konkrétnou miestnosťou v našom byte/dome. A tak vám môžu poslúžiť ako reálny zástupcovia rôznych izieb pri precvičovaní slovnej zásoby k témam, ako sú bývanie, nábytok a zariadenie domácnosti. Ukážte žiakom napríklad kefku na zuby (alebo ich poproste, aby si priniesli na hodinu svoju, zároveň tak využijete aj prvok personalizácie). Patrí do kúpeľne, je to tak? Žiaci potom môžu tvoriť zoznamy ďalších predmetov v kúpeľni, opisovať, ako vyzerá kúpeľňa u nich doma. Môžu opísať aj ďalšie činnosti, ktoré sú okrem čistenia zubov súčasťou ich rannej prípravy pred odchodom do školy/práce. Zubnú kefku si môžete samozrejme ľubovoľne nahradiť inými predmetmi z kuchyne, obývačky, detskej izby, predsiene, alebo dielne.
 3. Vytvorte si svoj Magic box pre výučbu o tých najobyčajnejších každodenných predmetoch. Poslúži vám nielen ako názorná pomôcka, ale z vlastnej praxe viem, že malí aj veľkí študenti oceňujú súvislosť s ich každodenným životom, kvôli ktorému sa nakoniec cudzí jazyk aj učia. Pre vaši inšpiráciu - v mojej čarovnej krabici je napríklad: obálka, kancelárska sponka, guma, náplasť, mapa, nabíjačka na telefón, papierový servítok, skladací dáždnik, čajová lyžička, strúhatko, slúchadlá, účtenka z obchodu a mnoho ďalších predmetov. Obsah môžete samozrejme prispôsobiť veku vašich žiakov. A tu je iba malý počet aktivít, ako váš Magic box využiť pri výučbe:
   • Hádaj, čo je v krabici! (Počas prvej hodiny, na ktorú krabicu prinesiete, žiaci hádajú, aké predmety každodennej potreby ste do nej vložili.)
   • Kimova hra (Žiaci si počas minúty – tu je tiež priestor pre časovač na vajíčka - musia zapamätať čo najväčší počet predmetov v krabici.)
   • Nechajte krabicu kolovať a každý žiak z nej vyberie a ostatným ukáže predmety, ktoré počas dňa použil. Pokročilejší k nim môžu priraďovať prídavné mená a tí ešte pokročilejší popísať, v akej situácii predmet použili.

Náš domov je tým najreálnejším a jedinečným 3D slovníkom, ktorý sa Vám učiteľom Vašim žiakom otvára každý deň. Pokiaľ máte aj vy skúsenosti s využívaním každodenných predmetov vo výučbe angličtiny a chcete sa o svoje nápady prostredníctvom našich stránok podediť so svojimi kolegami, budem rada , pokiaľ mi vaše tipy napíšete na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Následne ich zverejníme.

Článok je voľne inšpirovaný príspevkom (https://www.english.com/blog/help-teach-english) z Pearson English Blog.

Mgr. Šárka Miková
metodik výučby anglického jazyka

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson