Tipy do výučby

Vianoce sú sviatky pokoja a pohody. Na školách deti nacvičujú vianočný program, v triedach si zdobia stromčeky, pripravujú darčeky pre spolužiakov, rodičov. Vianočnú atmosféru si môžu učitelia so žiakmi vychutnať aj priamo na vyučovacích hodinách vďaka rôznym aktivitám. Tu je niekoľko tipov, ktoré vás spoločne zabavia a naladia na vianočný čas.

Vianočný sen 

Deti milujú rozprávky, príbehy. Rady ich nielen čítajú, ale často si vymýšľajú svoje vlastné. Keď posilňujeme ich schopnosť hrať sa s vlastnou fantáziou, pomáhame im zároveň rozvíjať jazykové schopnosti a komunikáciu.

Vysnívaj si vlastný príbeh

9781408288689 - uzasnakovi

Povedzte žiakom, aby sa zamysleli nad tým, o čom najradšej snívajú pred Vianocami. Nech si spomenú, čo by chceli zažiť, ktorú krajinu by chceli na Vianoce navštíviť, po akom zvieratku túžia, čo by chceli robiť so svojimi kamarátmi alebo spolužiakmi práve v období Vianoc. Pri tvorbe vlastného príbehu môžu využívať buď postavy alebo prostredie z rozprávok, z príbehov. Pred písaním vymysleného príbehu sa skúste najprv so žiakmi porozprávať o ich predstavách. Na ďalšej hodine žiaci môžu svoje príbehy prečítať spolužiakom. Toto cvičenie pomáha žiakom vyjadriť svoje túžby a využiť fantáziu. Žiaci si rozvíjajú aj schopnosť vytvárať zápletku príbehu a dialógy postáv.

Vydavateľstvo Pearson (skôr Longman) ponuka zjednodušené čítanie, ktoré môže byť inšpiráciou.  Viac informácií tu.

 

9781292206318 - strazci galaxieDialóg s postavou z rozprávky, z príbehu

Zadajte úlohu žiakom, aby popremýšľali nad postavou z rozprávky, z príbehu, ktorá ich najviac zaujala alebo niečím oslovila. Nech si potom predstavia, že sa s touto postavou rozprávajú o Vianociach. Dialóg si môžu napísať. Navrhnite im, aby postave, ktorú si vybrali, povedali, aké majú pocity z predvianočného obdobia, na čo sa tešia, čo sa im naopak nepáči.  Môžu tiež postave povedať, čo na nej obdivujú a v čom by ju chceli napodobňovať. 

 

Splnené priania

Úlohou žiakov je vymyslieť príbeh, v ktorom sa stretnú s nejakou rozprávkovou postavou, ktorá im splní tri vianočné priania. Povedzte im, aby opísali, kde sa s postavou stretnú, ako postava vyzerá a aké sú ich tri želania. Tiež nech žiaci napíšu, ako sa zmení ich život, keď im postava tri priania splní.

Vianočná klasika

Vianočná koleda (A Christmas Carol) od Charlesa Dickensa je geniálna novela o lakomom, chladnom a necitlivom mrzútovi Scroogeovi. Je to najmä o jeho náprave po tom,čo ho na Štedrý večer navštívia traja duchovia.Príbeh ponúka žiakom rôzny spôsob, ako rozvíjať kľúčové zručnosti. Môžete so žiakmi čítať úryvky z knihy, pozerať filmové spracovania príbehu alebo si vypočuť niektoré úryvky z diela.

Žiakom môžete zadať rôzne otázky, úlohy, ako napríklad:

 • Can you think of the reasons why Scrooge hates Christmas?
 • 9781408278017- christmas carolIf you had the chance to interview Ebenezer Scrooge, what would you say to him?

 • Make a list of words that are used to describe Scrooge in the book. How would you describe him at the end of the book? Compare and contrast.
 • Make a list of all characters in the story. How do they feel about Scrooge?
 • Carry out a role play activity in which different people try to persuade Scrooge to celebrate Christmas and spent time with his friends and family.
 • Write a letter to Mr Scrooge to explain to him that Christmas is a great time of the year.
 • Read the story and pause at different points. Can you imagine what Scrooge might be thinking / feeling at those points? How might those feelings change as the story continues?
 • What does each spirit teach Scrooge? How do they do this?
 • Make a list of words and phrases that are used to describe each ghost.
 • Create some illustrations of each of the spirits that visit Scrooge.
 • This story has been retold in lots of different ways. Could you write a new version of it?
 • Make a storyboard showing the main events of the story.
 • Explore Victorian London. How did people live? What was London like in the 19th century?
 • What are the moral lessons learned in this story?
 • How would a visit from these three ghosts impact you and your life?

Na stránke https://readers.english.com/products/detail/9781292240145  nájdete ďalšie úlohy, pracovné listy, ktoré môžete využiť na hodinách anglického jazyka.

Pre žiakov základných škôl skúste využiť video verziu klasického príbehu  “ A Christmas Carol.“

 

9781405882262 - love actually

Vianočná romantická komédia

Ak majú Vaši žiaci radi britský humor a romantiku, určite ich pobaví romantická komédia od Richarda Curtisa Láska nebeská (Love Actually), ktorú možno poznajú aj z televízie. Romantická komédia odohrávajúca sa prevažne v Londýne je skladačkou viacerých milostných príbehov, ktoré vrcholia práve v období Vianoc. Kniha je vhodná pre teenagerov na jazykovej úrovni B1. Nápady, ako pracovať s knižkou na hodine angličtiny, sú na stránke https://readers.english.com/products/detail/9781408294376.

 

Skúste využiť rozprávky, príbehy, zjednodušené čítanie na hodinách angličtiny v spojení s Vianocami,  aby ste vykúzlili nezabudnuteľné chvíle pre vašich žiakov.

Prajem pokojné sviatky, veľa radosti a lásky.

PaedDr. Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson