Tipy do výučby

Je tu začiatok nového školského roka a spolu s ním aj nové výzvy na hodinách angličtiny. Prinášame Vám pár tipov na aktivity, ktoré Vašich študentov zaujmú a angličtinu si obľúbia hneď od prvej hodiny.

 

Time Capsule

Koncept časovej schránky je už dlho známy. Napadlo Vás ale niekedy, aby si Vaši študenti po prázdninách vyrobili svoju vlastnú? Je to veľmi jednoduché a zároveň efektívne, pretože každý študent môže pracovať na svojom malom personalizovanom projekte. Cieľom časovej schránky je dať študentom priestor, aby sa zamysleli nad tým, čo im uplynulé leto prinieslo, ale aj nad tým, čo očakávajú od nadchádzajúceho školského roka.time-capsule-2

Pre výrobu time capsule stačí len krabička (napr. od čaju), pohár, alebo plechovka a ďalej je jej obsah na Vás a Vašich študentoch.

  • Jedna z možností je, že vytvoríte pracovný list, ktorý študenti vyplnia a následne vložia do schránky. Obsah pracovného listu sa môže týkať tzv. favourites za uplynulé letné prázdniny – knihy, seriály, navštívené miesta apod.
  • Druhá, kreatívnejšia možnosť je, že si študenti do schránky vložia vlastné predmety, ktoré im leto pripomínajú.  Môže sa jednať o malý suvenír, mušľu, fotku, jednoducho čokoľvek, k čomu si študenti počas leta vytvorili spomienku. Fantázii sa medze nekladú, a tak je možné obe možnosti náplne  schránky skombinovať.

Čo odporúčam pri oboch možnostiach time capsule, je nechať študentov zamyslieť sa nad tým, čo od nadchádzajúceho školského roka očakávajú a v čom by sa chceli zlepšiť. Snažte sa ich priviesť k tomu, aby ich úvahy boli na konkrétnejšej rovine, než len „chcem si zlepšiť angličtinu“ (napr. „chcem si prečítať knihu v angličtine“). Študenti môžu obsah svojich schránok zdieľať so spolužiakmi, ale rovnako si ich môžu nechať len pre seba. Nezabudnite im tiež pripomenúť, aby si každý svoju krabičku označil, pretože na konci roka si ju zase otvoria, môžu reflektovať na svoje ciele a zaspomínať si na minulé leto.

time.capsule-1 time-capsule-3

 

What kind of person are you?what-kind-roadmap

Nasledujúca aktivita je vhodná ako pre študentov, ktorí sa už poznajú, tak aj pre tých, ktorí sa na hodine vidia prvýkrát. Jej cieľom je získať informácie o osobnosti svojho spolužiaka a je založená na kvíze.

Najskôr si môžete so študentmi zopakovať prídavné mená a frázy, ktoré sa témy „osobnosť a vlastnosti“ týkajú. Ako ďalší krok ich požiadajte, aby sa zamysleli sami nad svojimi vlastnosťami a pokúsili sa samých seba stručne, písomnou formou charakterizovať. Následne nech si prečítajú kvíz „What kind of person are you?“ (Na obrázku vpravo - pre zväčšenie na neho kliknite alebo stiahnite) a spoločne si vysvetlite význam nových slov a fráz. Potom ich nechajte pracovať vo dvojiciach, aby sa vzájomne pýtali a odpovedali na otázky z kvízu

Keď sú hotoví, nechajte ich preštudovať si výsledky a zhodnotiť ich presnosť. Študenti môžu porovnať aj svoj vlastný opis s výsledkom z učebnice. Na záver aktivity môžete postupne zväčšovať skupinky, v ktorých študenti pracujú a vďaka tomu sa môžu lepšie spoznať.

 

Vyhodnotenie kvízu (pre zväčšenie kliknite na obrázok:

quiz-results question-boy

 

 Podobné komunikačné aktivity s moderným obsahom ponúkajú učebnice Roadmap, ktoré sú určené pre študentov od 16 rokov a pre dospelých. Viac informácií o celom produktovom rade nájdete TU.

 

Prajem Vám úspešné vykročenie do nového školského roka,

 

Mgr. Barbora Míková

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

bara-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson