Tipy do výučby

Precvičovanie výslovnosti by malo byť prirodzenou súčasťou každej hodiny angličtiny. Máte pocit, že sa to ľahko povie, ale ťažšie robí? Určite nie ste sami. Môže to mať na svedomí niekoľko faktorov, či už málo času na hodinách, hanbliví študenti alebo učebnica, ktorá cvičenia a aktivity na výslovnosť nezaraďuje priamo do lekcií, ale pracuje s nimi skôr ako s niečím navyše. V septembrovom Teaching tipe Vám prinášame pár nápadov, ako precvičovanie výslovnosti jednoducho zaradiť do každej hodiny angličtiny tak, aby sa pre študentov  stalo zábavou a samozrejmosťou. 

 

Rýchle aktivity, ktoré nevyžadujú náročnú prípravu

Pokiaľ na hodinách na precvičenie výslovnosti veľa času nezostáva, ideálnym riešením sú aktivity, ktoré sú rýchle, efektívne a bude k nim stačiť len tabuľa alebo papier a pero. Navyše Vám aj  ušetrí čas pri prípravách.

 

  • Odd one out

Túto aktivitu všetci iste dobre poznáte. Jej kúzlo spočíva v tom, že je veľmi nenáročná na prípravu a napriek tomu  efektívna. Študentov baví a dá sa prispôsobiť akémukoľvek výslovnostnému javu, ktorý potrebujete na hodine precvičiť. Stačí napísať na tabuľu napríklad 5 slov, ktoré sa budú líšiť v jednom zvuku. Úlohou pre študentov je nájsť slovo, ktoré sa týmto zvukom od ostatných odlišuje. 

Príklad: sun, moon, love, must, blood

 

  • Minimal pairs Bingo!

Tzv. minimal pairs sú páry slov, ktoré sa líšia práve jedným zvukom a môžu byť pre študentov mätúce (napr. slová mouth a mouse). Veľmi dobre sa dajú precvičiť pri hre Bingo!, ktorú študenti iste poznajú a môžu si pri nej zasúťažiť. Stačí im najskôr dať zoznam napr. 14 minimal pairs, ktorých výslovnosť si každý študent precvičí a následne prepíše do jednoduchej tabuľky 3x 3 políčok. Každý študent tak bude mať v tabuľke iné slová a v inom poradí.  Učiteľ potom vyvoláva jednotlivé slová a študenti si ich v tabuľke odškrtávajú. Prvý študent, ktorý zaškrtne tri slová vedľa seba, nad sebou alebo diagonálne kričí „Bingo!“.

words bingo

 

path ✔ mouth ✔ chair ✔
sheep watch mouse
tenth sick cheese

 

 

Precvičovanie výslovnosti v kontexte

Výslovnostné javy predovšetkým na suprasegmentálnej rovine je dobré precvičovať v kontexte gramatiky, nie izolovane. Študentom sa tak jednotlivé pravidlá lepšie prepoja a pochopia, že správna výslovnosť je neoddeliteľnou súčasťou jazyka pre to, aby im bolo rozumieť, a nielen čosi navyše. 

 

  • Strong and weak forms

Pri precvičovaní minulého priebehového času sa môžete so študentmi pozrieť na slabú výslovnosť pomocného slovesa „was“.

(Pre zväčšenie kliknite na obrázok)

grammar-was

 

  • Defining and non-defining relative clauses

Rozlíšenie definujúcich a nedefinujúcich vzťažných viet a písania čiarok môže byť pre študentov náročné. Veľkou pomocou môže byť precvičovanie pauzy, ktorú v týchto vetách pred písanou čiarkou urobíme.

 (Pre zväčšenie kliknite na obrázok)

Defining-and-non-defining-relative-clauses Defining-and-non-defining-relative-clauses-listening

 

Ukážky precvičovania výslovnosti v kontexte sú prevzaté z učebnice Roadmap, ktorá je vhodná pre výučbu stredoškolákov a dospelých. Výslovnosť je tu integrovaná do každej lekcie a učebnica navyše obsahuje extra pracovné listy na precvičenie segmentálnych a suprasegmentálnych javov (online na Pearson English Portal). Viac o učebnici sa dozviete na našom webu TU.

 

Prajem  Vám úspešné zahájenie školského roka a mnoho zábavy pri trénovaní výslovnosti. :-)

 

Vaša metodička

Mgr. Barbora Míková

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

bara-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson