Tipy do výučby

bored-bee

Počuli ste už o tak zvanom topic fatigue? Pokiaľ nie, možno Vám pár nasledujúcich slov napovie: cestovanie, jedlo, životné prostredie, kultúra. Toto je len pár z tém, ktoré sú obsiahnuté v každej jazykovej učebnici. Slovná zásoba s nimi spojená je samozrejme dôležitá a je nutné sa jej venovať. Často je ale prezentovaná v rámci jednej hlavnej témy, ktorá po čase študentov môže prestať baviť. Vtedy sa dostaví ten už zmienený stav „topic fatigue“, keď sa  téma vyčerpá a prestane byť zaujímavá. V májovom tipe do výučby sa venujeme tomu, ako môžete tomuto javu predchádzať.  

 

Prvou možnosťou je, že hlavné témy v učebnici môžu byť zvolené netradičným spôsobom, ako sú napr. zmysly, farby alebo čísla. Jednotlivé podtémy lekcií sú potom vybrané z rôznych oblastí (ako napr. vyššie spomenuté cestovanie, kultúra a pod.) a precvičujú príslušnú slovnú zásobu. Tento spôsob práce s témami vyučovanie osvieži nielen pre študentov, ale aj pre vyučujúceho.

 

Cukrová vata, indické mesto Džajpur, sakury a speváčka Pink. Napadá Vás, čo túto zdanlivo nesúrodú skupinu spája? Áno,  je to ružová farba. Na tomto príklade teda vidíme, že na tému „ružová“ sa môžeme pozrieť z mnohých rôznych perspektív, ktoré udržia študentov bdelých, zaujatých a motivovaných, a zároveň splníme požiadavku na prebranie príslušnej slovnej zásoby a gramatiky. Príklady takýchto podtém môžete vidieť na obrázkoch: 

 Pre zväčšenie kliknite na obrázky:

pink-read

pink-flower

pink-exam-task  

pink-grammar

 

 

Vyskúšajte so študentmi nasledujúcu stranu s posluchom o cukrovej vate a precvičením frázových slovies (úroveň B2). Nahrávky nájdete tu:

Pre zväčšenie kliknite na obrázok:

pink-page

 

Tento prístup je vhodné zvoliť hlavne v situácii, v ktorej sa študenti učia z jednej učebnice na klasických hodinách angličtiny a súčasne sa aj pripravujú na jazykovú skúšku z inej učebnice . Nestane sa tak, že by bola jedna téma preberaná na oboch kurzoch súčasne, čo študenti iste ocenia.

Druhým spôsobom ako sa vyhnúť „topic fatigue“,  je možnosť pracovať pri každej lekcii s úplne inou témou. Tento variant je vhodný pre študentov napr. jazykových škôl, keď výučba často prebieha 1x-2x týždenne a práca s jednou zastrešujúcou témou by sa tak mohla roztiahnuť na dlhšiu dobu. Študenti sa každú hodinu stretnú v učebnici s niečím novým, čo iste podporí ich záujem a aktivitu. Príklady tém pre jednotlivé lekcie v rámci „unitu“ sú na obrázkoch:

 

bucket-lists-3A

 

bucket-lists-3B

 

bucket-lists-3C

 

Zmienené prístupy a ukážky práce s témami sú z novej učebnice Formula, ktorá študentov pripravuje na skúšky Cambridge English a z učebnice Roadmap, ktorá je vhodná pre výučbu všeobecnej angličtiny v jazykových a stredných školách. Viac informácií o týchto tituloch nájdete tu: : Formula a Roadmap.

Prajem Vám a Vašim študentom, aby ste sa na hodinách stretli s mnohými zaujímavými témami a málo „topic fatigue“. :-)

 

Vaša metodička

Mgr. Barbora Míková

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

bara-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson